Blisko 60-cioosobowa grupa ochotników działaj±cych przy Centrum Wolontariatu w Lublinie od 2001 roku ł±czy swoje siły by pomagać uchodĽcom w ramach programu „Pomocy UchodĽcom”.

W lubelskim O¶rodku dla Cudzoziemców, każdego dnia daj± nadzieję, pokazuj± czym jest polska solidarno¶ć i ludzka go¶cinno¶ć. Buduj± ¶wiat przyjazny człowiekowi, który szuka azylu, bezpiecznego miejsca i schronienia. Wolontariusze ofiaruj± swój entuzjazm, pomysły, czas… W zamian otrzymuj± co¶ wyj±tkowego – prawdziw± rado¶ć z pracy na rzecz drugiego człowieka. Wolontariusze pracuj± w grupach, co sprawia, że nabieraj± umiejętno¶ci pracy w zespole, ucz± się współodpowiedzialno¶ci za siebie i innych, a w chwilach kryzysu s± dla siebie wsparciem.



Do ulubionych    Strona startowa
« wróć

Partnerstwo na roztoczańskich ¶cieżkach
2013-05-31

Ostatni majowy weekend polskie i czeczeńskie rodziny zrzeszone w Partnerstwie Rodzin postanowiły spędzić w¶ród zieleni i z dala od miasta. Na realizację tego pomysłu wybrano Susiec na Roztoczu. Okazało się, że pomysł był przedni – podczas gdy w Lublinie lało, w Roztoczańskim Parku Narodowym można było wędrować bez przeszkód i bez parasola.

Wyjazd miał charakter przede wszystkim rekreacyjny i integracyjny, bo zacie¶nianie relacji pozostaje głównym celem partnerstwa, i trzeba przyznać, że praca wkładana w realizację tego celu nie idzie na marne. Widać, że ludzie się znaj±, dystans między nimi, w stosunku do pocz±tków projektu, zmniejszył się, zupełnie normalna jest już sytuacja, że uczestnicy w czasie wolnym nie trzymaj± się w grupach rodzinnych czy narodowo¶ciowych, ale wykorzystuj± ten czas na rozmowy, wymianę wie¶ci.

Z atrakcji turystyczno-krajoznawczych w trakcie spotkania należy wymienić spacer po ¶cieżkach parku oraz spływ kajakowy (który niektórym z uczestników napędził trochę strachu). Atrakcję artystyczn± zapewnił spontaniczny Dziewczęcy Czeczeński Zespół Piosenki Ogniskowej, który przy grillu wykonywał polskie szlagiery.

W bloku merytorycznym odbyło się spotkanie podsumowuj±ce dotychczasowe do¶wiadczenia w ramach partnerstwa. Polskie i czeczeńskie rodziny dyskutowały nad tym, co szczególnie im się podobało, a czego zabrakło. Według niektórych uczestników przydałoby się na przykład więcej czasu na rozmowy pozwalaj±ce lepiej poznać swoje kultury, tradycje, do¶wiadczenia.

To doro¶li – bo brak dyskusji i uzgadniania stanowisk nie jest przeszkod± dla dzieci. Jak przyznaje Armine Ożga-Margaryan, uczestniczka projektu, to wła¶nie dzieci s± spoiwem partnerstwa, bo integruj± się najszybciej i s± przedmiotem wspólnej troski i czeczeńskich, i polskich rodzin. Można to było zaobserwować w czasie wędrówki roztoczańskimi szlakami, kiedy starsze dziewczynki czeczeńskie pomagały polskim maluchom.
 
Przed grup± jeszcze jeden zjazd partnerstwa w tym sezonie, okazj± do spotkanie będzie także Dzień UchodĽcy.
 
Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Razem – model wolontariatu na rzecz integracji uchodĽców” współfinansowanego ze ¶rodków Europejskiego Funduszu na rzecz UchodĽców, budżetu państwa i ¶rodków własnych Centrum Wolontariatu.