Blisko 60-cioosobowa grupa ochotników działaj±cych przy Centrum Wolontariatu w Lublinie od 2001 roku ł±czy swoje siły by pomagać uchodĽcom w ramach programu „Pomocy UchodĽcom”.

W lubelskim O¶rodku dla Cudzoziemców, każdego dnia daj± nadzieję, pokazuj± czym jest polska solidarno¶ć i ludzka go¶cinno¶ć. Buduj± ¶wiat przyjazny człowiekowi, który szuka azylu, bezpiecznego miejsca i schronienia. Wolontariusze ofiaruj± swój entuzjazm, pomysły, czas… W zamian otrzymuj± co¶ wyj±tkowego – prawdziw± rado¶ć z pracy na rzecz drugiego człowieka. Wolontariusze pracuj± w grupach, co sprawia, że nabieraj± umiejętno¶ci pracy w zespole, ucz± się współodpowiedzialno¶ci za siebie i innych, a w chwilach kryzysu s± dla siebie wsparciem.



Do ulubionych    Strona startowa
« wróć

Media o cudzoziemcach w Polsce i Unii Europejskiej
2013-05-05

Dziennikarze i ludzie nauki, studenci, odbiorcy mediów i cudzoziemcy, przedstawiciele władz centralnych i samorz±dowcy oraz osoby na co dzień pracuj±ce z cudzoziemcami, uchodĽcami, imigrantami, m.in. pracownicy socjalni, pracownicy organizacji pozarz±dowych i wolontariusze – wszyscy oni będ± szukać odpowiedzi na pytanie: jaki jest obraz cudzoziemców w mediach i jaki ma on wpływ na proces integracji ze społeczeństwem przyjmuj±cym? Jak± rolę pełni± dziennikarze w kształtowaniu wizerunku cudzoziemców w oczach opinii publicznej? 
Zapraszamy na międzynarodow± konferencję pt. „Integracja w globalnej wiosce - media o cudzoziemcach w Polsce i Unii Europejskiej”, która odbędzie się 8 maja 2013 roku w Collegium Jana Pawła II KUL (X piętro, aula C-1031) w godz. 10.00 – 15.30.

Organizatorami konferencji s±: Stowarzyszenie Solidarno¶ci Globalnej, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL i Centrum Wolontariatu w Lublinie. Współpracę zapewniaj±: Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa KUL oraz gazeta studencka Co¶ Nowego.
Honorowym patronatem konferencję obj±ł dr Krzysztof Żuk – Prezydent Lublina. Patronat medialny zapewniaj±: Radio eR Lublin 87,9 FM, Radio Lublin, Radio Centrum, TVP Lublin, Gazeta Wyborcza, LubelskieFakty.pl, MiastoStudentów.pl.
W dobie coraz bardziej zauważalnych zmian społecznych dotycz±cych ruchów migracyjnych na ¶wiecie, nie zawsze za tempem tych zmian nad±żaj± społeczno¶ci lokalne, w których pojawiaj± się cudzoziemcy. Ich obecno¶ć często powoduje niepokój, niezrozumienie, ale też i ciekawo¶ć, zainteresowanie „inno¶ci±”, czym¶ co stanowi „tajemnicę”… Jest jednak rzecz± niezaprzeczaln±, że w dobie mediów wła¶nie one maj± największy, decyduj±cy udział w budowaniu atmosfery towarzysz±cej „przybyszom”.

O tym, że media mog± wpłyn±ć na skuteczn± integrację cudzoziemców ze społeczeństwem przyjmuj±cym, dowodz± do¶wiadczenia lubelskich organizacji, które od wielu lat działaj± na tym polu. Wskazuj± one na istotn± rolę współpracy z ludĽmi mediów i dziennikarzami na rzecz integracji cudzoziemców. Ich rola jest nie do przecenienia. Jako osoby informuj±ce i kształtuj±ce opinię publiczn± dziennikarze mog± poprzez emitowane i drukowane informacje medialne dać impuls do nawi±zywania bezpo¶rednich kontaktów na poziomach interpersonalnych. Tylko rzetelne informowanie o losach cudzoziemców w Polsce oraz przybliżanie ich losów może zapobiec negatywnemu nastawieniu Polaków i gettoizacji cudzoziemców. A jak jest obecnie?
Konferencja będzie więc okazj± do zapoznania się z do¶wiadczeniami polskimi w tym obszarze oraz konfrontacj± wizerunku „przybyszów” w różnych krajach europejskich (m.in. Niemczech, Austrii, Czechach i Słowacji). Konferencję zakończy panel praktyków – dziennikarzy, z udziałem m.in. Moniki Richardson z TVP2, prowadz±cej przed laty popularny program „Europa da się lubić”.

Więcej informacji o konferencji oraz jej PROGRAM jak również FORMULARZ ZGŁOSZENIA dostępne s± na stronie www.globalintegration.eu

WW