Blisko 60-cioosobowa grupa ochotników działaj±cych przy Centrum Wolontariatu w Lublinie od 2001 roku ł±czy swoje siły by pomagać uchodĽcom w ramach programu „Pomocy UchodĽcom”.

W lubelskim O¶rodku dla Cudzoziemców, każdego dnia daj± nadzieję, pokazuj± czym jest polska solidarno¶ć i ludzka go¶cinno¶ć. Buduj± ¶wiat przyjazny człowiekowi, który szuka azylu, bezpiecznego miejsca i schronienia. Wolontariusze ofiaruj± swój entuzjazm, pomysły, czas… W zamian otrzymuj± co¶ wyj±tkowego – prawdziw± rado¶ć z pracy na rzecz drugiego człowieka. Wolontariusze pracuj± w grupach, co sprawia, że nabieraj± umiejętno¶ci pracy w zespole, ucz± się współodpowiedzialno¶ci za siebie i innych, a w chwilach kryzysu s± dla siebie wsparciem.



Do ulubionych    Strona startowa
« wróć

Przeszkolony wolontariusz to zadowolony wolontariusz!
2013-04-18

Chociaż w tym roku zima trochę się oci±gała z odej¶ciem, to jednak w niektórych miejscach dało się poczuć wiosnę wcze¶niej, niż zago¶ciła rzeczywi¶cie. Na przykład – w D±browicy, która w pierwszy kwietniowy weekend po raz kolejny zaludniła się wolontariuszami Centrum Wolontariatu.


Co może robić wolontariusz w O¶rodku dla Cudzoziemców? Jak pomagać, aby nasza pomoc była efektywna i skuteczna. Z jakimi mechanizmami psychologicznymi możemy się spotkać pracuj±c z osobami ubiegaj±cymi się o nadanie statusu uchodĽcy?  Jak± wiedzę i umiejętno¶ci powinni¶my posiadać rozpoczynaj±c pracę w O¶rodku? Na te i wiele innych pytań odpowiadali wolontariusze programu pomocy uchodĽcom podczas warsztatów przygotowuj±cych ich do rozpoczęcia kolejnego etapu przygody z wolontariatem. Swoje umiejętno¶ci szlifowały równolegle dwie grupy – osoby pracuj±ce z dziećmi i dorosłymi.


Tradycj± już stały się wiosenne szkolenia, w czasie których członkowie programów mog± liczyć nie tylko na zdobycie nowych wiadomo¶ci dotycz±cych „wolo¶wiata”, ale również na integrację.
Program na rzecz uchodĽców reprezentowało około sze¶ćdziesięciu osób. W ci±gu dwóch dni mieli¶my możliwo¶ć nie tylko posłuchać o historii uchodĽstwa oraz zaplanować działania na następny kwartał, ale również wzi±ć udział w warsztatach motywuj±cych i grze symulacyjnej, trochę potańczyć i posmakować armeńskiej kuchni. Osob±, której nie mogło zabrakn±ć podczas szkolenia był Jacek Wnuk - prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu, który uczył nas jak dobrze zarz±dzać firm±. W¶ród wykładowców i zaproszonych go¶ci pojawił się również Wojciech Wciseł, na co dzień zajmuj±cy się tematyk± uchodĽstwa i Justyna Orłowska, która pokazała nam, jak ważny jest proces prawidłowej komunikacji. Go¶ćmi specjalnymi na naszym szkoleniu były Ormianki Armine Ożga-Margaryan i Anna Nalbandyan, które opowiadały o trudno¶ciach, z jakimi musz± zmagać się cudzoziemcy w Polsce. To dzięki ich uprzejmo¶ci mogli¶my na chwilę popatrzeć na nasz± rzeczywisto¶ć oczami ludzi ubiegaj±cych się w Polsce o przyznanie statusu uchodĽcy oraz skosztować pachlawy - przysmaku ormiańskiej kuchni.


Szkolenie zostało przez uczestników ocenione bardzo pozytywnie. Cieszymy się z tak licznej obecno¶ci wolontariuszy – zarówno tych z dłuższym stażem, jak i tegorocznych „¶wieżynek”, które bardzo szybko odnalazły się w¶ród nas. Do D±browicy przyjechali również wolontariusze pomagaj±cy uchodĽcom w Białej Podlaskiej. Mamy nadzieję, że to był dobry pocz±tek naszej współpracy.
Asia

Działanie zostało zorganizowane przez Centrum Wolontariatu w ramach projektu „Razem – model wolontariatu na rzecz integracji uchodĽców” współfinansowanego ze ¶rodków Europejskiego Funduszu na rzecz UchodĽców, budżetu państwa i ¶rodków własnych Centrum Wolontariatu.